top of page

Vegán Túrótorta



Mindig is nagy kedvencem volt a túrótorta, főleg a nyári melegben imádtam a hűsítő ízeket, tetejére szezonális bogyós gyümölcsöket, áfonyát, ribizlit tettem. Amikor vegánként kezdtem étkezni úgy tűnt örökre meg kell válnom szeretett desszertemtől, hiszen több olyan összetevője van, aminek a fogyasztásától tartózkodom. Nem is merült fel bennem, hogy lehet alternatívája ennek a finomságnak, amely kizárólag növényi alapanyagokból készül, és ízre is pontosan olyan mint az eredeti.

Én személy szerint odavagyok a kölesért. Egy csoda gabona, ami gluténmentes, magas rosttartalmú, laktató és sokoldalúan felhasználható. Sajnos kevesen ismerik, de remélem hozzájárulok ezzel a recepttel is ahhoz, hogy elterjedjen. Legtöbbször köretként sósan szokták enni zöldségraguhoz, vagy levesbetétként, ilyenkor úgy kell megfőzni mint a rizst. De elképesztően finom édességekben is, akár pudingként, akár töltelékként is megállja a helyét.

És akkor jött a felismerés, hogy a növényi túrótorta krémének ideális lenne az édes köleskása! Már csak egy pihe-puha piskótaalapot kell hozzá sütni, és kész is van a vegán túrótortánk. Az, hogy mi kerül a tetejére, már az ízlés és fantázia kérdése. Áginak aszalt vörösáfonyát tettem a tortájára, Zsófinak pedig mákot és gránátalmát. Mind a kettő mennyei volt!


És akkor következzék a recept :) Hozzávalók: "Túrókrémhez": 30 dkg köles 1 liter mandulatej (vagy bármilyen más növényi tej) 2 db citrom leve

Piskótához: 15 dkg fehér tönkölyliszt 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt 1 csomag sütőpor 1 teáskanál szódabikarbóna 120 ml olivaolaj 2 dl mandulatej 10 dkg nádcukor 1 citrom leve


Elkészítés:

A kölest jól átmossuk, majd feltesszük főni közepes lángon a mandulatejben. Kb. fél óra kell neki, hogy jól megfőjön, nyugodtan túl is lehet főzni akár. Ha igényel még folyadékot, akkor önthetünk hozzá egy kis vizet. Amikor megpuhult, lezárjuk a lángot, a kölest pedig lefedjük, hogy párolódjon amíg elkészítjük a piskótát.

A tortalaphoz a lisztet kimérjük, hozzáöntjük az olajat, és szépen összemorzsoljuk, hogy teljesen elkeveredjen az olaj a liszttel. Majd hozzászórjuk a sütőport, a szódabikarbónát és a cukrot, tovább morzsoljuk. Hozzáöntjük a tejet, és habverővel szépen egyenletesre keverjük, hogy csomómentes legyen a tészta. Amikor ezzel is megvagyunk jöhet hozzá a citrom leve, amit közvetlenül használat előtt vágjunk fel, attól lesz igazán puha a piskótánk!

Egy 28 cm-es tortaformát kikenünk egy kis olajjal, és beleöntjük a piskótatésztát. 180 fokos sütőben kb. 30 percet sül, ne nyitogassuk rá az ajtót, várjuk meg a fél órát, és csak utána nézzük meg. Amikor megpirult a teteje, már jó. Lezárjuk a sütőt, és elkészítjük a krémet amíg a tortaalap hűl.

A köleshez hozzáadjuk a cukrot és a facsart citromlevet, majd botmixer segítségével, pumpáló mozdulatokkal krémes állagúvá keverjük. Ha kell, öntünk hozzá egy kis magtejet az állagának javítására. Az a jó, ha kenhető marad a krém, ne legyen folyós.

Amikor elkészültünk, rálapátoljuk a köleskrémet a piskótára, és szépen elegyengetjük. Én nagyon szeretem a mákot, így azzal szórtam meg a legutóbbit, de mehet rá bármilyen gyümölcs, lekvár, kakaópor, fahéj, vagy maradhat akár natúran is, így is mennyei! :)


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
bottom of page