Tofu "Butter" Maszala
A Paneer Butter Masala, az amit Indiában sose tudtam megunni. Annyira változatosan, ízletesen készítik el, hogy fejembe vettem, bárhol ebédelek, azt fogom kérni, és megnézem milyen variációkat tudnak kreálni ebből az egyszerű, krémes paradicsomos curryből. El kell mondanom, hogy ezzel az étellel kapcsolatban is megállja a helyét az a mondás hogy ahány ház, annyi szokás, olyan sokféle módon ízleltem meg. Mitől lehet ennyire változatos ez a recept? A hozzávalók adottak de ahogy Indiában mindenki más maszalára esküszik, mindenki kikeveri a saját fűszerét, így a lehetőségeknek nincsen határa, ha az ízvilágról beszélünk.
Ez az étel frissen készül eredetileg, de én szeretem ha egy kaja „másnapos” főleg ha paradicsomos, mert másnapra sokkal jobban összeérnek az ízek. Ez egy ilyen magyar szokás, hogy a leves, vagy a pörkölt, az harmadik napra esszük. Indiában mindent azonnal megesznek, ami érthető is abban a nagy melegben, az ember nem szívesen tesz el semmit, főleg az űrsiklókat megszégyenítő hangokat kiadó indiai hűtőszekrényekbe, amik minden nap órákra leállnak az áramszünetek miatt.
A hozzávalók mind megtalálhatóak itthon is, vöröshagyma, fokhagyma, gyömbér, paradicsom, kesudió, friss koriander, fűszerek közül curry, kurkuma, garam masala, valamilyen magtej és magtejszín. Elképesztő egyszerű az elkészítése ennek az ételnek, egy dolgot kell csak észben tartanunk, hogy legyünk türelmesek és gondosan készítsük el a masalát, mert egy perce nem figyelünk oda a fűszerek megéghetnek és akkor nagyon keserű lesz az étel.
Azt sokan nem tudják, hogy az indiai konyha mennyire hasonlít a magyarhoz abból a szempontból, hogy náluk is a fűszer megpirításával kezdődik minden jó „ragu”, a masalát egy jó paprikáshoz is lehetne hasonlítani. Ugye, hogy kezdünk mi neki a főzésnek, megdinszteljük a hagymát, majd a tűzről levéve rászórjuk a piros fűszerpaprikát, elkeverjük, majd visszatesszük a tűzre, hogy megpiruljon.
Hagyományosan a recept a paneerral készül, ami egy friss házi sajt, de én most a vegán változatot közlöm veletek, amihez pirított tofut használunk. Eredetileg tejszínnel és vajjal krémesítik a curryt, mi azt kókusztejszínnel és vegán vajjal helyettesítjük, higgyétek el, hogy nem csak sokkal finomabb de könnyedebb is lesz az eredetinél. Akkor következzen a recept :)
Hozzávalók (6 fő); előkészület: 10 perc, főzés: 30 perc
Fűszerek:
egy újjnyi gyömbér
1 ek curry
1 ek kurkuma
1 ek chilli pehely (opcionális)
1 ek garam masala fűszerkeverék (ha magadnak csinálod: 1 ek őrölt fűszerkömény, 2 tk őrölt koriander, 2 tk őrölt kardamom, 2 tk őrölt feketebors, 1 tk őrölt fahéj, 1/2 tk őrölt szegfűszeg, 1/2 tk szerecsendió összekever, és eltesz későbbre)
friss koriander
só
1 ek nádcukor (opcionális)
Curryhez:
1 ek olaj
6 db nagy paradicsom
2 db vöröshagyma
6 gerezd fokhagyma
2 dl mandulatej
2 dl kókusztejszín
1 ek vegán vaj
20 dkg kesudió
1 doboz tofu (250gramm) lehet füstölt is, nagyon fincsi úgy
1 ek kukorica keményítő (opcionális)
Elkészítés:
Először a tofut készítjük el úgy, hogy apró kockákra szeleteljük, majd forró serpenyőben megpirítjuk. Félretesszük. Közben megmossuk a kesudiót, és beáztatjuk vízbe amíg készül a curry.
A hagymát, fokhagymát megpucoljuk, a gyömbért meghámozzuk, felvagdossuk, és egy mixerbe összeturmixoljuk ezt a három hozzávalót egy kis vízzel, jó pépesre. Ha nincs turmix gépünk, a botmixer is jó, vagy ha az sincs, akkor pusztán apróra vágunk mindent, esetleg lereszeljük a kis szemű reszelőn.
Egy magasabb fedelű lábasban olajat hevítünk, és alacsony lángon a megpirítjuk rajta a fűszereket, a curryt, kurkumát, majd a chillit. Egy perc múlva hozzáöntjük a hagymás, gyömbéres pépet, és közepes lángon főzzük, amíg gyengülni nem kezd az illata.
Eközben megmossuk a paradicsomot, felvágjuk, kicsumázzuk, és összeturmixoljuk. A megfőtt hagymára öntjük, és elkeverjük. Sózzuk, cukrozzuk, lassú tűzön forrni hagyjuk. A cukor azért jó, mert előhozza a paradicsomos ételek ízét, nagyon kellemes tőle az étel, de más édesítőt is nyugodtan használhatunk.
Tíz perc után öntsük hozzá a mandulatejet, a tejszínt, és keverjük bele a vegán vajat. Hagyjuk tovább fortyogni még tíz percig. Ha nagyon híg lenne, akkor 1 ek kukoricakeményítőt keverjünk el egy kis vízzel, csomómentesre, majd lassan öntsük hozzá az ételhez, folyamatos kevergetés mellett. Beletesszük a tofut, és a lecsepegtetett kesudiót.
A legvégén keverjük hozzá a garam masala fűszert, majd levesszük a tűzről. Friss korianderrel és basmati rizzsel tálaljuk.
Enni jóóó :)
![](https://static.wixstatic.com/media/15b72d_03a9e12d0cb4457ea84fc34941798450~mv2.jpg/v1/fill/w_960,h_720,al_c,q_85,enc_auto/15b72d_03a9e12d0cb4457ea84fc34941798450~mv2.jpg)